Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding
Blog > Komentarze do wpisu

Biblioteka szkolna

Świetlica szkolna - to miejsce w którym nauczyciele zapewniają uczniom opiekę i ciekawe zajęcia. A czy biblioteka może być także takim miejscem, gdzie dzieci rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności. Tak, kreatywny nauczyciel pracujący w bibliotece ma wiele do zaproponowania, pod warunkiem, że sam się rozwija i poszukuje możliwości aby zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Podczas kursu kwalifikacyjnego bibliotekoznawstwa nauczyciele poznali zasady składania papieru czyli arkana sztuki origami i zajęli się szyciem z filcu.

A oto krótki fotoreportaż:
Część pierwsza: origami z koła

origami z koła

Składanie papieru w sztuce origami zarówno z koła jak i origami klasycznym uczy dokładności i cierpliwości, jednocześnie integruje pracę obu półkul mózgowych kształtując koordynację ruchowo-wzrokową.

origami z koła

Zalety sztuki origami: nie wymaga dużego nakładu finansowego, na kwadraty możemy wykorzystać prawie każdy papier - ksero, pakowy, ozdobny. Jednakże kółeczka  lepiej kupić gotowe w zestawach. Polecam sklep internetowy Akwaforta, gdzie możemy zamówić kółka w paczuszkach po 3 zł 90 gr. I tak rozmiar 1 cm - ok. 1200 szt, 2 cm - ok. 800, 3 cm - ok. 500, 4,7 - ok. 300, 5,7 cm ok. 200... aż do średnicy 20 cm - 25 szt. Komplet 11 rozmiarów to koszt 42 zł

origami z koła

Origami ma wpływ na rozwój sprawności manualnych, wyobraźni przestrzennej i twórczego myślenia.

origami z koła

Stosowanie sztuki składania papieru uczy prostoty, poczucia estetyki i kompozycji.

origami z koła

Origami płaskie z koła polega na składaniu kółek w różnych rozmiarach i kolorach, komponowaniu pracy na płaszczyźnie. Do przyklejania kółeczek używa się niewielkiej ilości kleju w sztyfcie.

origami z koła

Z kółek można wyczarować każdy obrazek.

origami z koła

Technika origami z kółek to świetna zabawa (i nauka) dla najmłodszych ale daje dużo radości także dzieciom starszym i dorosłym. Np. Chętnie wykorzystywana w pracy terapeutycznej z młodzieżą i człowiekiem starszym.

origami z koła

Technikę tę warto stosować jako wstęp do poznawania innych metod składania papieru. Małe dzieci początkowo na kołach uczą się dokładnego składania na połowę czy używania więcej zagięć.

origami z koła

Po takim treningu niestraszne jest składanie modeli origami przestrzennych.

origami z koła

I tak powstały piękne karteczki świąteczne. Wzory modeli i obrazków możemy czerpać z książek pani Doroty Dziamskiej oraz własnej wyobraźni.

origami z koła

Jedna z wielu książek na temat origami z koła.

origami

W drugiej części zajęć zajęliśmy się składaniem z kwadratów, a po przerwie szyciem z filcu.

origami

sobota, 31 marca 2012, muzajo
Tagi: origami
Spodobał się blog? Wykorzystasz wskazówki lub zdjęcia w swoich twórczych działaniach? Napisz komentarz. Będzie mi bardzo miło.

Polecane wpisy

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny