Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding
czwartek, 31 marca 2011

Godzina O dla Japonii

O jak origami

Stowarzyszenie Polskie Centrum Origami zaprasza wszystkich swych członków do ogólnopolskiej akcji składania łańcuchów białych i czerwonych żurawi na znak solidarności i współczucia z narodem Japonii. Tragedia, których  konsekwencji nie sposób sobie wyobrazić wymaga od wszystkich głębokiego namysłu, zadumy, a przede wszystkim spontanicznego wsparcia, zainteresowania problemem narodu japońskiego w każdej formie, nawet jeżeli gestem tym będzie złożenie papierowego żurawia przez małą dziewczynkę lub chłopca z Polski. Zachęcamy więc wszystkich nauczycieli, opiekunów kół i klubów origami w szkołach, przedszkolach, świetlicach do składania ponadczasowego symbolu tak bliskiego sercom wszystkich mieszkańców Japonii. Niech łańcuchy biało – czerwonych żurawi zawisną w oknach szkół, przedszkoli. Proponujemy przeprowadzenie – Godziny O dla Japonii – 4.04.2011 o godzinie 10.00.

Relacje ze składania, zdjęcie, opis z liczbą dzieci, a nawet liczbą złożonych i zawieszonych żurawi prosimy przesłać jak zwykle na stronę PCO graz.ka@origami.org.pl.

Sprawozdanie z akcji Zarząd PCO w formie streszczenia prześle wraz z kondolencjami Ambasadorowi Japonii w Polsce.

Z wyrazami szacunku

Prezez Zarządu PCO

Dorota Dziamska

Taki apel - prośbę drogą mailową otrzymałam od pani Grażyny Karasińskiej-Kraszkiewicz. Ponieważ nie możemy przerywać w poniedziałek lekcji, do składania zabraliśmy się już dzisiaj. Pierwsze żurawie złożyli gimnazjaliści, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia ze sztuką origami. Zaskoczyli mnie, siedzieliśmy i wspólnie składaliśmy żurawie przez pół godziny, a przy tym rozmawialiśmy o origami, tragedii japońskiej i ogólnie o  ważnych sprawach. To prawda origami łączy i zbliża.  A może młodzi potrzebują wspólnie spędzonego czasu, internet, telefon mimo pozornej bliskości oddala. Później do składania przyłączyły się dziewczynki z klasy II SP a potem po kolei kto kończył zajęcia, zaglądał do biblioteki i składał choć jednego żurawia.

tutaj znajdziecie diagram i animację jak składać żurawia:
żuraw

a tutaj diagram i animację jak skladać żurawia dwubarwnego:

żuraw

Proponuję prostsze złożenie bazy kwadrat czyli figury z której powstanie żuraw - możemy zastosować ją w pierwszym diagramie - czyli składamy według przedstawionego poniżej rysunku i otrzymujemy figurę - krok 7, natomiast w drugim schemacie (żuraw dwubarwny) trzymamy się zasad przedstawionych na wykresie, aby uzyskać właśnie te dwa kolory.

 

baza kwadrat

wtorek, 29 marca 2011

Notesy są bardzo przydatne na zapiski, notesy scrapowe zwykle bogato zdobione najlepiej trzymać na biurku, stoliku przy telefonie ... lub podarować miłej osobie , gdyż nosząc je w naszych przepastnych torbach mogłyby ulec zniszczeniu.

Notes dla morskich wilków

notes scrapowy

Notes dla smakoszy

notes scrapowy

Notes dla lubiących się uczyć

notes scrapowy

Notesy dzieci z koła Mała Akademia Scrapbokingu można oglądać na stronie http://naszescrapki.blox.pl/2011/03/Notes.html

niedziela, 06 marca 2011

Podczas kolejnych zajęć origami z sześcio/siedmiolatkami przenosimy się w krainę bajek. Dzieci opowiadają o ulubionych bohaterach z wierszy i baśni. Powstają kolorowe prace z kół origami, szkoda tylko, że zajęcia tak szybko się kończą.

 

Miś Paddington - origami

Miś Paddington

Czerwony Kapturek - origami

Czerwony Kapturek

Smok Wawelski - origami

Smok Wawelski

Słoń Trąbalski - origami

Słoń Trąbalski

Rycerz Szaławiła - origami

Rycerz Szaławiła

Kubuś Puchatek - origami

Kubuś Puchatek

 

I jeszcze jedno, często zastanawiamy się jak pisać: postaci czy postacie czyli jak brzmi poprawna forma mianownika liczby mnogiej od postać?
- Odpowiedź znajdziemy w Poradni językowej Wydawnictwa Naukowego PWN:

Spodobał się blog? Wykorzystasz wskazówki lub zdjęcia w swoich twórczych działaniach? Napisz komentarz. Będzie mi bardzo miło.

O autorze
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny