Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding
środa, 27 maja 2009
Technika: Origami płaskie z koła polega na doborze odpowiedniej ilości i wielkości kół, złożeniu ich i kompozycji. W zasadzie skierowane do dzieci ale wybierając odpowiednie wzory zainteresujemy również młodzież i osoby w starszym wieku. Origami z kółek jest łatwe dla każdego, przy niewielkiej pomocy terapeuty może je wykonywać również osoba niepełnosprawna.
Zajęcia origami. cz. 1. Dla dzieci przedszkolnych i klas I-II.
"Wyprawa do Jodłowego Lasu"

Materiały:
papier ksero kolor A 4
Kredki pastelowe
Taśma papierowa
Koła origami mix kolorów różnej wielkości
Klej do papieru w sztyfcie
Nożyczki
Odtwarzacz CD
Płyta CD

Wzory wykonane techniką origami:
Ala i Ola
Pociąg
Sowa
Muchomor
Ślimak
Wiewiórka
Zajączek
Żabka
Ptaszek

Czas trwania zajęć:
90 minut

Na dzisiejsze spotkanie zaprasza was Ola i Ala. Razem z dziewczynkami udamy się w podróż kolorowym pociągiem. Wysiadamy na stacji Las Jodłowy. Wybierzmy się do lasu i przekonajmy, co ciekawego można zobaczyć i kogo spotkać w lesie.

Origami Origami Origami


(Nasze opowiadanie ilustrujemy pokazując kolejne obrazki wykonane techniką origami płaskie z koła. )
Rytmiczne kreślenie jodełek:
- Składamy kartkę formatu A4 na połowę, rozkładamy każdą z powstałych połówek zaginamy do środka. Odwracamy tak, aby „grzbiety” złożeń znajdowały się na wierzchu kartki. Jedna ręką trzymamy kartkę, w drugą bierzemy pastelową kredkę w kolorze zielonym. Kreślimy ukośne kreski raz na prawo od wypukłości, raz na lewo. Po zapełnieniu pierwszego „grzbietu” zmieniamy kredkę na inny odcień zieleni. (Rysowanie do muzyki marszowej).
- Po wykreśleniu trzech pełnych jodełek wycinamy drzewka i dorysowujemy mały pień.
- Przylepiamy las na zieloną kartkę i doklejamy grzybki z kół origami 3 cm.
Inna opcja to: wszyscy uczestnicy naklejają swoje drzewka na arkuszu papieru pakowego, następnie rysują to, co dziewczynki mogły w lesie spotkać: grzyby, kwiatki, jeże, wiewiórkę itp.

Idąc przez las zauważamy sowę, która cichym lotem przefrunęła obok i przysiadła
na konarze drzewa. Dziewczynki wiedziały, że sowa bezszelestnie porusza się
w lesie, ponieważ jej pióra pokryte są aksamitnym puszkiem. Sowy obdarzone są doskonałym słuchem i dobrym wzrokiem. Mieszkają w lasach, czasem możemy spotkać je w parkach lub ogrodach. Nagle sowa przekrzywiła głowę i powiedziała, jeśli chcecie znaleźć się w zaczarowanym świecie oraz usłyszeć, co mówią zwierzęta w lesie zróbcie to, co ja.


Ćwiczenie kinezjologiczne: Sowa - jedną ręką chwytamy mocno mięśnie barku, głowę powoli odwracamy w lewo a potem w prawo, podbródek trzymamy prosto. Głową sięgamy maksymalnie w prawo i w lewo, aby rozluźnić mięśnie szyjne. Robimy wdech, gdy głowa jest w skrajnym położeniu tu gdzie ręka trzyma ramię, wydech w czasie obrotu głowy. Powtarzamy trzymając drugą ręką drugie ramię. A teraz spróbujmy wydychać powietrze pohukując jak sowa.
(
Ćwiczenie usprawnia koncentrację, skupienie uwagi, zapamiętywanie, słuch i pamięć długoterminową, formułowanie myśli i zdań w pamięci.)  

Origami Origami Origami


Teraz możecie pójść za mną powiedziała sowa i bezszelestnie przemykała między drzewami.
Nagle dziewczynki znalazły się na leśnej polanie, na jej środku stał  domek. Niezwykły domek. To był olbrzymi muchomor. W jego nóżce znajdowały się drzwiczki i okienko. Przy domku była tabliczka z napisem Kamil Ś. Czy wiecie, kto
w nim mieszka. Gdy sowa zahukała z domku wyszedł kolorowy ślimak. Dziewczynki zdziwiły się, że mieszka w domku z muchomora, gdy na swoich plecach ma własny. Ślimak powiedział, że niektórzy jego kuzyni mieszkają w swoich skorupkach, ale on ma liczną rodzinę i dlatego przeniósł się do obszerniejszego domku. Ślimaki zamieszkują w morzach, w wodach słodkich i na lądzie. Ślimaki bardzo słabo widzą i poruszają sie powoli. Nagle z drzewa zaczęły spadać orzechy, dziewczynki spojrzały do góry, to ruda wiewiórka Ada robiła porządki w swojej dziupli. Wiewiórki j
esienią zbierają duże ilości pożywienia przygotowując zapasy na zimę, które gromadzą pod korzeniami drzew, w dziuplach lub ptasich gniazdach. Żyją w lasach i parkach. W Polsce są pod ochroną. Gdy Ada dostrzegła przyglądające się jej dzieci zwinnie zeskoczyła z gałęzi. Rozdała każdemu po orzechu i zaprosiła do wspólnej zabawy.

Zgniatamy jedną ręką kartkę papieru w kulkę i r
zucamy do celu. Każdy stara się wcelować "orzechem" do pojemnika. (Ćwiczenie usprawnia rękę, której nie używamydo pisania)

Nagle zza krzaczka wyskoczył zajączek i zawołał: witam was, jestem Szarak, mieszkam wraz z rodziną w wygodnej kotlince. Świetnie biegam. Moje nogi ludzie nazywają skokami a uszy, słuchami, mogę nimi poruszać we wszystkich kierunkach. Spróbujcie także i wy poćwiczyć swoje uszy.

Origami Origami Origami


Ćwiczenie kinezjologiczne: Kapturek myśliciela. Za pomocą kciuka i palca wskazującego delikatnie odchylamy małżowinę uszną do tyłu, następnie, masujemy ją od góry po łuku ucha, schodząc palcami aż do płatka ucha. (Ćwiczenie ułatwia słuchowe przekraczanie linii środkowej. Powoduje wzrost umysłowej i fizycznej sprawności. Poprawia formułowanie zdań, myśli w pamięci.)

Zaczęło zmierzchać pora wracać na stację, ale słyszę jakiś odgłos (nagranie z kumkaniem żaby). Czy wiecie, jakie zwierzę wydaje takie odgłosy. Tak, to ja. Powiedziała zielona żabka Śmieszka . Potrafię świetnie skakać i pływać. Pal ce moich tylnych nóg pokryte są błoną pławną. Mam długi i lepki język. Mam wielu kuzynów, niektórzy są bardzo mali a największy z nich żaba goliat dochodzi nawet do 40 cm i waży około 3 kg. A czy wy umiecie pływać żabką. Podczas rozmowy z żabką Śmieszką przyfrunął barwny ptak i powiedział, że musimy wracać, na stacji czeka na nas pociąg. Żegnamy się ze zwierzętami.
Utrwalmy nasze spotkanie, wykonajcie obrazki ze spotkanymi zwierzętami techniką origami płaskie z koła.

Origami origami

Opowieść o wyprawie do lasu możemy kształtować według naszych potrzeb, więcej opowiedzieć o roślinach lub zwierzętach, wprowadzić więcej zabaw.

Postaci dzieci i zwierzat wzorowane na obrazkach z książek D. Dziamskiej

Spodobał się blog? Wykorzystasz wskazówki lub zdjęcia w swoich twórczych działaniach? Napisz komentarz. Będzie mi bardzo miło.

wtorek, 26 maja 2009
Technika origami płaskie z koła przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i osób, które zaczynają swoją przygodę ze składaniem papieru. Zajęcia z wykorzystaniem tej techniki dają wiele radości a jednocześnie możliwości przy samodzielnym komponowaniu wzorów i obrazków.
Zajęcia origami. cz. 2. Dla wszystkich: starszych dzieci, młodzieży, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, domów opieki i dziennego pobytu.
"W zaczarowanym ogrodzie. "

Materiały:
Koła origami mix kolorów różnej wielkości
Patyczki szaszłykowe
Klej do papieru w sztyfcie
Klej wikolowy
Nożyczki
Wzory kwiatów wykonane techniką origami

Czas trwania zajęć:
90 minut

1. Opowieść
origami z koła

origami

origami

„Ogród, jest zwierciadłem duszy ogrodnika” – mawiała moja babcia. W jej ogrodzie już w maju wabiły zapachem bzy i jaśminy, później przyciągały wzrok złote głowy rudbekii posadzonych przy samym płocie, a pod ścianą domu rosły malwy: różowe, czerwone, białe, bordo. Były też lwie paszcze, nagietki i kolorowe cynie, pachnące piwonie i ogromne georginie... Wchodząc do grodu w letni, słoneczny dzień, kwiaty z całej swej mocy wabiły kolorami i zapachami, ogarniała mnie wtedy taka słodycz, że mogłam upajać się ich wonią. Zapraszam was do ogrodu, w którym rosną niezwykłe kwiaty – należące do rodziny Origami. Do ogrodu prowadzi kręta dróżka. Wokół ścieżki rośnie bujna trawa, a w oddali widać kwitnące kwiaty. Nad kolorowymi kwiatami unosza się motyle, na chwilę przysiadają na płatkach i ponownie rozpoczynają swój taniec w powietrzu. Jest ciepło i przyjemnie, leniwie spacerujemy i wdychamy zapach rozkwitłych kwiatów. 
Uczestnicy zajęć powoli przechodzą wzdłóż liny rozłożonej na podłodze, w kształcie leniwej ósemki, obserwują obrazki kwiatów rozłożone dookoła, następnie wracają do stolików. Podczas  tej wędrówki włączamy spokojną muzykę.

Każdy otrzymuje zestaw sześciu kół (10 cm) i składa płatki kwiatka do opowieści:
1) Za okrągłym stawem (koło)
2) Wznosiła się ogromna góra (złożenie na pół)
3) Gdy doszliśmy do połowy wzgórza (odgięcie wierzchniej warstwy do dołu)
4) Ujrzeliśmy nad nią wielka chmurę (obracamy o 180)

5) Na jej wierzchołku (złożenie półkola na połowę, powstaje ćwiartka koła - układamy czubkiem do góry)
6) Zobaczyliśmy (prawą ręką trzymamy za dolną część, kciukiem i palcem serdecznym odciągamy zakładkę i przesuwamy w lewo)
7) Ogród z kwitnącymi różnobarwnymi kwiatami.
Po złożeniu sześciu płatków i sklejeniu (klejem w sztyfcie), dopasowujemy z mniejszego koła (8 cm) środek, doklejamy łodyżkę z patyczka szaszłykowego (klejem wikolowym).
Następnie składamy listek i przyklejamy do patyczka. Patyczki można wcześniej pomalować na zielono farbą akrylową lub owinąć paskiem bibuły karbowanej.

origami

W środek kwiatka można wkleić zdjęcie dziecka i taki piękny podarunek wręczyć babci lub mamie w dniu jej swięta.

2. Propozycje kwiatowych zabaw rozwijających kreatywność oraz kształcących ekspresję ruchową:

1. Ile kwiatów rośnie w naszym ogrodzie?
Kształcenie spostrzegawczości. Na stoliku lub podłodze rozkładamy ilustracje kwiatów (np. wyciętych z czasopism) a następnie prosimy uczestników zajęć by przyjrzały się kwiatom. Potem zakrywamy je. Należy wymienić lub wypisać, jakie kwiaty były na obrazkach.

origami z koła origami Origami

3. Pierwsze kwiaty - opowieść ruchowa
Uczestnicy przykucają na podłodze i wykonują opisane czynności: „Jest wiosna, robi się coraz cieplej, pierwsze kwiaty zaczynają kiełkować - osoby powoli się unoszą - rosną stają się coraz większe, wypuszczają łodygę - prostują się - wypuszczają liście - rozkładają ręce itd.” W przypadku osób niesprawnych ruchowo, uczestnicy siedzą na krzesłach, mają opuszczoną głowę i ręce, nastepnie powolu podnoszą je do góry, poruszają delikatnie itp.

4. Jestem kwiatem w ogrodzie.
Rozwijanie wyobraźni i pobudzanie aktywności językowej.
Prosimy uczestników aby wyobraziły sobie, że są kwiatem w ogrodzie i opowiedziały o swoich wrażeniach.

5. Ogród wiosennych kwiatów- krążący rysunek.
Współdziałanie w zespole.
Dzielimy uczestników na grupy 3 osobowe. Każda grupa otrzymuje karton i kredki. Określamy ilość czasu na pracę. Osoby w grupie rysują kolejno 1 kwiat i podają rysunek następnej, która dorysowuje swój kwiat. Rysunek krąży w koło. Po zakończeniu prac prezentujemy rysunki każdej grupy. Uczestnicy opowiadają o nich.


origami origami origami

6. Kwiatki.
Uczestnicy ustawiają się parami, twarzami do siebie. Trzymają się za ręce i klęczą (stoją lub siedzą) z pochylonymi głowami (płatkami). Podczas muzyki granej cicho: „kwiatki śpią”, a przy zmianie muzyki na coraz głośniejszą - wolno prostują się, nie puszczając rąk, powoli podnoszą ręce i lekko przechylają się do tyłu "kwiatki się rozwinęły". Prowadzący tak reguluje muzyką, aby kwiatki na zmianę rozwijały i zwijały się.

7. Wspólny obraz.
Zabawa kształcąca wyobraźnię, umiejętność pracy w zespole, umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Na stolikach układamy arkusze szarego papieru, oraz opis do każdego arkusza zawierający tematykę pracy. Obok papieru kładziemy farby, pędzle i wodę. Prowadzący zaprasza do każdego arkusza po 3 osoby. Ich zadaniem jest przeczytanie napisu i malowanie na podany temat. Po upływie np. 5 czy 10 min., grupa przechodzi do następnego arkusza, kierując się w prawą stronę. Zapoznają się z treścią napisu i malują przez kolejne minuty. Wszystkie grupy mają malować przy każdym arkuszu. Pracy towarzyszy spokojna muzyka. Po zakończeniu prezentujemy prace, uczestnicy dzielą się wrażeniami.Przykładowe tytuły prac:
Kwiaty w ogrodzie marzeń. Wiosenne kwiaty nadziei. Słoneczne kwiaty przyjaźni. Wymarzone kwiaty miłości.

8. Świat kwiatów - czar zapachów
- Uczestnicy mówią, gdzie można spotkać zapachy kwiatów (ogród, kwiaciarnia, perfumy itd.)

- Rozpylamy wodę toaletową o konkretnym zapachu kwiatowym, uczestnicy zgadują jaki to kwiat.

3. Tworzenie obrazków kwiatów.

Origami Origami Origami Origami

Bukiety kwiatów wzorowane na obrazkach z książek D. Dziamskiej

Spodobał się blog? Wykorzystasz wskazówki lub zdjęcia w swoich twórczych działaniach? Napisz komentarz. Będzie mi bardzo miło.

O autorze
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny