Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding
piątek, 21 maja 2010
Tort - rodzaj wykwintnego deseru. Podstawą tortu jest ciasto przekładane masą, często nasączane alkoholem lub aromatem. Całość jest polewana i zdobiona
czwartek, 20 maja 2010

W starym kinie

Kiedy na drzwiach biblioteki pojawił się napis Zapraszamy dzieci do oglądania filmów w starym kinie najpierw weszły dzieci z zerówki. Zanim zajęły miejsca a na ekranie pojawił się pierwszy film, wszystko musiało być sprawdzone, padały pytania i dzielono się swoimi opiniami. Szymon pierwszy zauważył, że ekran to mapa Polski zawieszona biała stroną do przodu, a reszta z zaciekawieniem przyglądała się projektorowi do wyświetlania filmów.

- to takie starożytne DVD - powiedział Miłosz

- babcia ma taki projektor, wyświetlała bajki mojej mamie - zauważył Kajo

- gdzie się wkłada film? - zapytał Mati

- do czego jest to pokrętło, a mogę pokręcić? - nie omieszkał już dotknąć gałki Miki.

rezolutnych pytań i odpowiedzi było więcej, później po włączeniu projektora nastąpiło badanie efektów, które powstają po przejściu przed snopem światła, układano z rąk różne kombinacje a na ekranie pojawiły się: pies, królik, ptak. Dopiero po kilkunastu minutach rozpoczął się seans. wtedy padło pytanie:

- dlaczego nie mówią?

Mówiłam a raczej czytałam napisy pod obrazami, do momentu kiedy weszły dzieci z podstawówki. Teraz to one z wielkim zaangażowaniem czytały - Oliwia z IV, Karolina i Kaja z II a nawet Adam z I klasy.

Podczas wyświetlania, można było odpowiedzieć na nurtujące pytania, wytłumaczyć trudne słowo, powtórzyć klatkę, było miejsce na śmiech i zastanowienie. Mimo, że jakość filmów nie jest rewelacyjna, wyblakłe kolory, nie zawsze czytelne napisy, także sposób rysowania trącił myszką to dzieci chętnie spędzały czas przed białym ekranem.
Seans trwał przez trzy kolejne popołudnia a w następny  czwartek wracamy do filmów DVD i bardzo współczesnego telewizora LCD. Dzieci oglądają adaptacje literatury pięknej ale to już inna bajka.

Rzutnik i bajki

Projekcja filmu

Wśród obejrzanych filmów były m.in. "Flip i Flap w kosmosie"

"Trzy świnki", "Przygody pchły Szachrajki", " Ali Baba i 40 rozbójników", "Królowa Śniegu", "O głupcu i złodzieju", Stoliczku nakryj się", "Paweł i Gaweł"  oraz "Małpa w kąpieli" a najbardziej podobał się film "Buffalo Bill" o dzielnym chłopcu z dzikiego zachodu.

A tutaj http://www.bajkidladzieci.13tka.com/bajki-z-rzutnika.php?page=index znalazłam bajki do ogladania, bardzo ciekawa stronka, są tam także historyjki z gum do żucia - kto je jeszcze pamięta - zbierałam te pachnące karteczki i wymieniałam się z koleżankami. To były czasy... zamierzchłe albo starożytne jak zauważył Miłosz ale... czasy mojego dzieciństwa.

 

wtorek, 18 maja 2010
Kto pamięta piosenkę "Wyspa dzieci" śpiewaną przez 2 plus 1, zespół bardzo popularny w latach siedemdziesiątych?
czwartek, 13 maja 2010
to nowy sklep dla hobbystek i nie tylko, także warsztaty a o wszystkim można przeczytać na blogu:
środa, 12 maja 2010

"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta" - twierdzi Stanisław Lem. Nie jest prawdą, że komputery i Internet zastępują książki i gazety. Nie czytamy głównie z lenistwa i braku takich nawyków. Na świecie nie ma mowy o końcu ery Gutenberga, własnie teraz sprzedaje się dwa razy więcej książek niż dwadzieścia lat temu, gdy komputery podbijały świat.
Obserwując rzeczywistość szkolną można wyróżnić trzy grupy czytelników:

  1. Dzieci czytające wszystko, co wpada im w ręce.
  2. Dzieci czytające najnowsze hity wydawnicze.
  3. Dzieci, które czytają tylko obowiązkowe lektury.

Biblioteki szkolne oprócz obowiązkowych lektur powinny proponować dzieciom inne popozycje z bogatej literatury światowej przeznaczonej dla młodych czytelników. Jednym dzieciom da to szansę przełamania się, innym uświadomi, że naprawdę jest w czym wybierać, a tym, które z książką są zżyte od zawsze pomoże dokonać wyboru odpowiedniej do wieku lektury.

 

Czytanie

Zuzia z II klasy czyta a koledzy z zainteresowaniem przysłuchują się

Czytanie

Dziewczynki z klasy 0 przy lekturze czasopisma "Świerszczyk" ... a "Świerszczyk" skończył właśnie 65 lat. Gratulujemy i życzymy kolejnych stu...

Czytanie

Pismo ukazuje się nieprzerwanie od 1945 roku. Nazwę pisma wymyśliła Ewa Szelburg-Zarembina, późniejsza inicjatorka budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka. Winietę „Świerszczyka” zaprojektował Eryk Lipiński.

Na łamach dwutygodnika ukazują się wiersze, baśnie i opowiadania, interesujące artykuły popularnonaukowe dostosowane do wieku odbiorcy, zabawy i gry rozwijające inteligencję i wyobraźnię. A wśród autorów literaci: Alicja Biedronka, Dorota Gellner, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Elżbieta Pałasz, Anna Sójka, Małgorzata Strzałkowska, Natalia Usenko, Rafał Witek; oraz ilustratorzy: Anita Andrzejewska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Ignacy Czwartos, Piotr Fąfrowicz, Joanna Jung, Piotr Olszówka, Paweł Pawlak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Marcin Piwowarski, Ewa Poklewska-Koziełło, Grażyna Rigall, Piotr Rychel, Joanna Sedlaczek, Elżbieta Wasiuczyńska, Magdalena Wosik, Agnieszka Żelewska.

Na zajęciach origami składaliśmy figurki ptaszków ruszajacych dziobami. Wzory pochodzą z książki Joan Sallas:

origami

A tak wygladają małe ptaszki i ogromne ptaszysko, które wspólnie składały dziewczynki z klas: 0 i  I.

origami

Jak widać ptaszysko zadomowiło się na dobre...

origami

a nawet zaprzyjaźniło z pewną Mają. Maja z I klasy to moja ulubiona origamistka, najcześciej  najpierw ćwiczę z nią nowy model a potem stwierdzam czy mogę zaproponować dzieciom z klasy 0. Mam też Karolinę z II klasy, która uczestniczy w zajęciach origami od zeszłego roku szkolnego i pomaga młodszym kolegom w składaniu modeli.

origami

kilka ptaszków z zajęć origami, które zamieszkały w bibliotece

origami

Patrycja i Sylwia przyszły odwiedzić swojego podopiecznego - to dwie z kilku twórczyń ptaszyska

Jak widać zajęcia origami bawią, uczą i sprawiają wiele radości młodym adeptkom sztuki składania papieru. Adepci też uczestniczą w zajęciach, ale ptaszysko jest autorstwa tylko dziewcząt.

 
1 , 2
O autorze
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny