Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding
poniedziałek, 06 kwietnia 2009

Kwiecień - miesiąc piękny nie tylko ze względu na nazwę kojarzącą się z kwiatami, dawniej używane były również inne nazwy: łżykwiat lub łudzikwiat, zwłaszcza ten łudzikwiat podoba mi się, ale wracając do tematu nareszcie za oknem pierwsze oznaki wiosny. Dlaczego za oknem a nie na łonie natury oglądam i podziwiam wiosnę? Mnogość zajęć, praca w szkole, zastępstwa które chętnie wzięłam i tak dalej... Jednak warsztaty na których powstawały historie przedmiotów i niecodzienne książki rekompensują brak kontaktu z przyrodą (myślę, że chwilowy).

Zacznijmy od początku...
Na warsztatach spotkały się nauczycielki, które chcą się twórczo rozwijać i wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności na zajęciach z uczniami.

Temat warsztatów: O czym rozmawiają przedmioty.
Tworzenie opowiadań. Projekt i wykonanie książki artystycznej.

Uczestniczki wybierały z listy - przedmioty, takie o których chciały napisać historię, następnie z ogólnie dostępnych materiałów stworzyły książki. Książki niezwykłe, artystyczne. A wyglądało to tak:

książka artystyczna

Przy pierwszym stoliku panie postanowiły działać razem: "Wspólnie piszemy opowiadanie o zabawkach a nasza książeczka przyjmie kształt... misia."

Tutaj każda praca powstaje osobno.

Na tym stoliku leżą potrzebne akcesoria do powstania książek. I najważniejsze: książka z której zaczerpnięto pomysł warsztatów.

książka artystyczna

Z tych materiałów, pozornie zwykłych: tektury, kartony, papier pakowy, papier ksero, czasopisma a nawet folia powstawały prace.

książka artystyczna

Historia napisana. Elementy przygotowane do naklejenia.

Kolejna strona książki w kształcie słodkiego misia.

Autorki zadowolone a książki skończone.

Książeczka z opowiadaniem o krzesłach, które nie chciały stać zapakowane w ciemnym magazynie.

Książka w formacie leporello o wazonie, który stawał się coraz bardziej zadowolony, wtedy gdy wstawiano do niego kolejne kwiaty.

"...Na łące za miastem, tuż na skraju lasu rosły piękne kwiaty. Kwiatami zachwycały się ptaki, ważki, biedronki i wszystkie owady, które zamieszkiwały łąkę. A kwiaty zachwycały się wolnymi ptakami, które wysoko mogły fruwać."  To początek pięknej historii o kwiatach.

W tej książce pt. "Bajdurki z szafy" ubrania nudziły się w szafie.

Na zakończenie warsztatów powstały urocze kartki. Powstała liczna rodzinka Misiaków.

Spodobał się blog? Wykorzystasz wskazówki lub zdjęcia w swoich twórczych działaniach? Napisz komentarz. Będzie mi bardzo miło.

niedziela, 30 marca 2008
Technika Iris folding przywędrowała do nas z Holandii. Polega na naklejaniu złożonych pasków papieru na szablon.
sobota, 29 marca 2008
Technika TwistArt polega na tworzeniu ozdób z papierowego sznurka.
Technikę origami klasyczne możemy również zastosować przy tworzeniu kartek okolicznościowych.
Decoupage - technika zdobienia przedmiotów, motywami wyciętymi z papieru. Historia decoupage jest długa już w XII wieku chińscy wieśniacy ozdabiali papierowymi wycinankami okna, pudełka i inne przedmioty. Jednak za narodziny znanego nam decoupage uznaje się wiek XVII, gdy na europejskich dworach zapanowała moda na dalekowschodnie meble i dekoracje. Popyt na meble z laki był tak duży, że zaczęły się pojawiać imitacje tych przedmiotów tworzone przez rodzimych rzemieślników. Ozdabiano meble poprzez naklejanie skopiowanych kompozycji i wielokrotne lakierowanie. Wkrótce technika ta podbiła całą Europę - na wiek XVIII i XIX, przypada okres największego rozkwitu decoupage. Powstały poradniki i książki z wzorami do kolorowania i wycinania, a wiele dam zajmowało się naklejaniem obrazków i lakierowaniem przedmiotów codziennego użytku.
1 ... 26 , 27 , 28
 
O autorze
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny