Hobby Arteterapia Biblioterapia Decoupage Kartki Origami klasyczne i płaskie Scrapbooking Iris folding Teabag folding

Konkursy

czwartek, 21 kwietnia 2011

Z małym wyprzedzeniem piszę o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich

Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

informacje za: http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Wisława Szymborska

Czytanie książek to dla mnie wielka przyjemność. Książki warto czytać. Wie o tym każdy, kto przeczytał chociażby jedną książkę. Co najważniejsze, książek wcale nie trzeba kupować – już większość z nich można wypożyczyć z biblioteki. Uczniowie z mojej szkoły czytają, wiadomo nie wszyscy ale fakt, że do Wojewódzkiego Konkursu Opowiadaczy Literatury zgłosiło się ich tak dużo, że musiałam przeprowadzić wewnątrzszkolne eliminacje. Przeszło 17 osób, choć serce mi się ściskało, widząc smutne buzie pozostałych. Wśród siedemnastki byli przedstawiciele klas: 0, I, II, V, VI i I oraz III gimnazjum.

Przedmiotem konkursu „Opowiedz mi, co przeczytałeś” było opowiedzenie przeczytanej: książki, fragmentu tekstu literackiego, losów ulubionego bohatera literackiego. Opowiadanie nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, ani też nie mogło być krótsze niż 10 minut - co dla młodszych uczniów było trudnym zadaniem. Opowiadający mieli używać starannej polszczyzny, mówić pełnymi zdaniami, dbając o prawidłową artykulację i celowe używanie środków stylistycznych. Opowiadaniu mogły towarzyszyć rekwizyty lub kostiumy. Organizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi - o poprzednich edycjach pisałam tu i tu.

Ogłoszenie wyników konkursu nastapiło 20 kwietnia 2011 r. Tym razem nie było I, II czy III miejsca - najlepiej opowiadający otrzymali tytuł Wyróżniajacego się Opowiadacza. I mnie i dzieci to trochę zdziwiło, jesteśmy przyzwyczajeni do numerowanych miejsc, wyróżnień.  A tak finaliści trochę słabo poczuli się laureatami. A laureatami zostało aż 6 uczniów z naszej szkoły tu

Konkurs Opowiedz mi, co przeczytałeś

Ale troszkę o samym konkursie i dzieciach. Najmłodszy Kuba z klasy 0, z wielkim przejęciem opowiadał o swoim ulubionym bohaterze - Panu Samochodziku, na początku powiedział o swoich zainteresowaniach (zagadki, historia) i rozwiązywaniau zagadek metodą dedukcji. Wystąpił w mundurku zuchowym i zaprezentował wykrywacz metalu.

Konkurs Opowiedz mi, co przeczytałeś

Iga z I klasy wcieliła się w swoją ulubioną bohaterkę - Pippi. Iga zresztą lubi ją za to, że jest radosna, pomysłowa i niczego się nie boi, tak jak ona sama.

Konkurs Opowiedz mi, co przeczytałeś

Konkurs Opowiedz mi, co przeczytałeś

Emilka z II klasy rozważała "Czy wojna jest dla dziewczyn" a Bruno także z klasy II opowiedział o wirtuozie skrzypiec Paganinim, sam Bruno również gra na skrzypcach, jest już laureatem konkursu kameralistyki. Długo mogłabym pisac o kolejnych uczniach i ich ulubionych książkach. Ale wiem jedno wszyscy twierdzą: Czytam, bo sprawia mi to przyjemność. I tak trzymać. Nie tylko 23 kwietnia.

O autorze
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin
Tekst alternatywny